Szkoła dla Rodziców i Wychowawców – elementy cyklu warsztatów dotyczących umiejętności wychowawczych i komunikacji w rodzinie

Cykl spotkań dla rodziców, dla których ważna jest refleksja dotycząca wychowania, chcą się doskonalić w roli rodzica lub mają konkretne problemy wychowawcze. Program szkoły bazuje na cyklu książek A. Faber i E. Mazlish „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” oraz książkach Thomasa Gordona „Wychowanie bez porażek” i M. Rosenberga „Porozumienie bez przemocy”

Tematyka spotkań:
ŚWIAT EMOCJI DZIECKA I RODZICA czyli jak wspierać dziecko, aby radziło sobie ze swoimi emocjami (złością, smutkiem, lękiem…). Jak mówić dziecku o naszych uczuciach (irytacji, zmęczeniu, złości…).

SZTUKA POROZUMIEWANIA SIĘ W RODZINIE Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, czyli kilka słów o zachęcaniu dziecka do współpracy. Dlaczego ważna jest konsekwencja w wychowaniu. Wyrażanie oczekiwań i ograniczeń, tak aby były przez dziecko respektowane.

SAMODYSCYPLINA ZAMIAST KARY czyli modyfikowanie niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań dziecka. Czemu służy ustalanie dziecku granic. Jak zachować się, kiedy dziecko łamie zasady. Konstruktywne rozwiązywanie konfliktów, czyli jak znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkie osoby w rodzinie (metoda „bez porażek” wg T. Gordona).

SAMODZIELNOŚĆ Jak zachęcić dziecko do samodzielności. Mądre wspieranie procesu usamodzielniania się dziecka.

UWALNIANIE DZIECKA OD NARZUCONYCH MU RÓL W DOMU I SZKOLE Płaczek? Złośnik? Leniuch? Niezdara? – jak nasze myślenie o dzieciach determinuje ich zachowanie. Uwalnianie siebie i dzieci od ograniczającego funkcjonowania w rolach.

POCHWAŁY Jak chwalić dziecko, czyli jak pomóc mu w zbudowaniu pozytywnego i realistycznego obrazu siebie oraz jak umacniać w nim wiarę we własne możliwości.

Warsztaty obejmują cykl 6-8 spotkań w zależności od ilości osób.

RODZEŃSTWO BEZ RYWALIZACJI

Kontynuacja Szkoły dla Rodziców. Warsztaty dotyczą relacji pomiędzy rodzeństwem, zazdrości, rozwiązywania konfliktów, pułapki, jaką są porównania dzieci, dzielenia po równo, przyjmowania przez dziecko różnych ról (córeczka tatusia, grzeczna, urwis, zdolna, niezdara itp.). Emocje związane z pojawieniem się nowego członka rodziny, radzenie sobie z emocjami dzieci, wspieranie każdego dziecka w jego dążeniu do rozwoju.

BUNT DWULATKA

Bunt dwulatka. Emocje rodziców, emocje dzieci.

Warsztat jest skierowany do rodziców/opiekunów dzieci w wieku 1,5 -3,5 lat. Ma na celu merytoryczną pomoc w procesie wychowania oraz terapeutyczne wsparcie w radzeniu sobie z trudnościami.

Rodzice/opiekunowie dowiedzą się:
– czym jest tzw. bunt dwulatka, czemu służy i jakie jest jego znaczenie w rozwoju psychicznym dziecka
– jak wspierać emocje dziecka w tym okresie
– jak uczyć dziecko radzenia sobie z frustracją i złością
– jak komunikować się z dzieckiem bez nadszarpywania jego poczucia wartości
– jak radzić sobie z własnymi trudnymi emocjami
– w jaki sposób partnerzy mogą wspierać się nawzajem

CZAS TRWANIA: 3 godz., po warsztacie możliwość indywidualnej konsultacji

 

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO PRZEDSZKOLA

Warsztaty dla rodziców dzieci rozpoczynających edukacje przedszkolną.

Rozpoczęcie przez dziecko zajęć w przedszkolu to najczęściej duża zmiana zarówno dla malucha jak i jego rodziców. Większość dzieci do 3 roku życia pozostawała pod opieką mamy, babci, niani. Część z nich uczęszczała do klubów malucha. Przedszkole to codzienne wstawanie, wyjście, spotkanie z rówieśnikami, budowanie relacji społecznych, opieka nowych pań.

Co zrobić, aby dziecko poradziło sobie z nowymi wyzwaniami? Jak najlepiej wesprzeć je
w początkowym okresie? Jak nauczyć radzenia sobie z pojawiającymi się problemami? Jak radzić sobie z emocjami dziecka? Jak poradzić sobie z własną niepewnością i lękiem?

Zapraszamy na 3 godzinne spotkanie dla rodziców.

Program:
– emocje towarzyszące nowym sytuacjom w przedszkolu
– wsparcie emocjonalne dziecka, aktywne słuchanie
– metody ułatwiające dziecku adaptację przedszkolną

 

 

Zapraszamy państwa do zapoznania się z ofertę Centrum Pestka. Zajmujemy się profesjonalnie psychoterapią w krakowie Psychoterapia kraków. Prowadzimy bardzo różnorodne i ciekawe zajęcia dla dzieci w krakowie takie jak Turlanki-Przytulanki, Mysia Pestka z Mamą, Klub Pestki, Od grzechotki do orkiestry, świat zmysłów oraz wiele innych. Zajęcia dla dzieci prowadzone są przez wykwalifikowany zespół pedagogów. Zajęcia dla dzieci wspomagają rozwój psychiczny oraz zacieśniają więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem