Szkoła dla Rodziców i Wychowawców – elementy cyklu warsztatów dotyczących umiejętności wychowawczych i komunikacji w rodzinie

Cykl spotkań dla rodziców, dla których ważna jest refleksja dotycząca wychowania, chcą się doskonalić w roli rodzica lub mają konkretne problemy wychowawcze. Program szkoły bazuje na cyklu książek A. Faber i E. Mazlish „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” oraz książkach Thomasa Gordona „Wychowanie bez porażek” i M. Rosenberga „Porozumienie bez przemocy”

Tematyka spotkań:
ŚWIAT EMOCJI DZIECKA I RODZICA czyli jak wspierać dziecko, aby radziło sobie ze swoimi emocjami (złością, smutkiem, lękiem…). Jak mówić dziecku o naszych uczuciach (irytacji, zmęczeniu, złości…).

SZTUKA POROZUMIEWANIA SIĘ W RODZINIE Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, czyli kilka słów o zachęcaniu dziecka do współpracy. Dlaczego ważna jest konsekwencja w wychowaniu. Wyrażanie oczekiwań i ograniczeń, tak aby były przez dziecko respektowane.

SAMODYSCYPLINA ZAMIAST KARY czyli modyfikowanie niepożądanych lub nieodpowiednich zachowań dziecka. Czemu służy ustalanie dziecku granic. Jak zachować się, kiedy dziecko łamie zasady. Konstruktywne rozwiązywanie konfliktów, czyli jak znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkie osoby w rodzinie (metoda „bez porażek” wg T. Gordona).

SAMODZIELNOŚĆ Jak zachęcić dziecko do samodzielności. Mądre wspieranie procesu usamodzielniania się dziecka.

UWALNIANIE DZIECKA OD NARZUCONYCH MU RÓL W DOMU I SZKOLE Płaczek? Złośnik? Leniuch? Niezdara? – jak nasze myślenie o dzieciach determinuje ich zachowanie. Uwalnianie siebie i dzieci od ograniczającego funkcjonowania w rolach.

POCHWAŁY Jak chwalić dziecko, czyli jak pomóc mu w zbudowaniu pozytywnego i realistycznego obrazu siebie oraz jak umacniać w nim wiarę we własne możliwości.

Warsztaty obejmują cykl 6-8 spotkań w zależności od ilości osób.

CENA: 350 zł (450 zł para rodziców)
TERMIN: piątki 17.45-20.00 (kolejna edycja rozpocznie się 30.09.2016 roku)

RODZEŃSTWO BEZ RYWALIZACJI

Kontynuacja Szkoły dla Rodziców. Warsztaty dotyczą relacji pomiędzy rodzeństwem, zazdrości, rozwiązywania konfliktów, pułapki, jaką są porównania dzieci, dzielenia po równo, przyjmowania przez dziecko różnych ról (córeczka tatusia, grzeczna, urwis, zdolna, niezdara itp.). Emocje związane z pojawieniem się nowego członka rodziny, radzenie sobie z emocjami dzieci, wspieranie każdego dziecka w jego dążeniu do rozwoju.

BUNT DWULATKA

Bunt dwulatka. Emocje rodziców, emocje dzieci.

Warsztat jest skierowany do rodziców/opiekunów dzieci w wieku 1,5 -3,5 lat. Ma na celu merytoryczną pomoc w procesie wychowania oraz terapeutyczne wsparcie w radzeniu sobie z trudnościami.

Rodzice/opiekunowie dowiedzą się:
– czym jest tzw. bunt dwulatka, czemu służy i jakie jest jego znaczenie w rozwoju psychicznym dziecka
– jak wspierać emocje dziecka w tym okresie
– jak uczyć dziecko radzenia sobie z frustracją i złością
– jak komunikować się z dzieckiem bez nadszarpywania jego poczucia wartości
– jak radzić sobie z własnymi trudnymi emocjami
– w jaki sposób partnerzy mogą wspierać się nawzajem

KOSZT: 45 zł (para rodziców 80 zł)
CZAS TRWANIA: 3 godz., po warsztacie możliwość indywidualnej konsultacji

JAK PRZYGOTOWAĆ DZIECKO DO PRZEDSZKOLA

Warsztaty dla rodziców dzieci rozpoczynających edukacje przedszkolną.

Rozpoczęcie przez dziecko zajęć w przedszkolu to najczęściej duża zmiana zarówno dla malucha jak i jego rodziców. Większość dzieci do 3 roku życia pozostawała pod opieką mamy, babci, niani. Część z nich uczęszczała do klubów malucha. Przedszkole to codzienne wstawanie, wyjście, spotkanie z rówieśnikami, budowanie relacji społecznych, opieka nowych pań.

Co zrobić, aby dziecko poradziło sobie z nowymi wyzwaniami? Jak najlepiej wesprzeć je
w początkowym okresie? Jak nauczyć radzenia sobie z pojawiającymi się problemami? Jak radzić sobie z emocjami dziecka? Jak poradzić sobie z własną niepewnością i lękiem?

Zapraszamy na 3 godzinne spotkanie dla rodziców.

Program:
– emocje towarzyszące nowym sytuacjom w przedszkolu
– wsparcie emocjonalne dziecka, aktywne słuchanie
– metody ułatwiające dziecku adaptację przedszkolną

KOSZT: 45 zł (80 zł od pary rodziców)
(dokładna data będzie ustalona po zebraniu 8 zgłoszeń na warsztaty)

WARSZTATY NOSZENIA DZIECI W CHUSTACH

Wzrost popularności noszenie dzieci w chustach to nie moda, a jedynie odpowiedź na wzrastającą świadomość rodziców dotyczącą konieczności zapewnienia dziecku bliskości, niezbędnej do tego by mogło się ono właściwie rozwijać. Należy jednak pamiętać, że chusta musi być zawiązana w sposób prawidłowy , tak aby  ułożenie dziecka było zgodne z jego rozwojem psychomotorycznym: aby mieć pewność, że tak właśnie jest warto udać się na warsztaty prowadzone przez wykwalifikowanych fachowców w tej dziedzinie: akredytowanych doradców noszenia dzieci.

Warsztaty noszenia w chustach przeznaczone są dla Rodziców z noworodkami i niemowlętami oraz innych zainteresowanych tą tematyką.

W naszej ofercie mamy warsztaty noszenia dla początkujących (noszenie z przodu, głównie małych dzieci do 5-6 miesiąca) , a już wkrótce warsztaty dla zaawansowanych (noszenie na plecach niemowląt starszych, noszenie w nosidłach miękkich).

Są to pierwsze w Krakowie Warsztaty Noszenia Dzieci w Chustach prowadzone przez PARĘ: kobietę i mężczyznę. Warsztaty prowadzą doradcy Akademii Noszenia Dzieci : Justyna Romaniak i Andrij Ostapczuk, prywatnie rodzice dzieci noszonych w chuście od urodzenia.

Na warsztatach:
Doradcy nauczą Cię jak poprawnie zawiązać chustę!
Justyna, udzieli Ci wsparcia, odpowie na każde pytanie, podzieli się doświadczeniem!
Andrij, pokaże, że noszenie i opieka nad dzieckiem to w 100% męskie zajęcie!

 Ponadto:

– dowiesz się jakie są zalety noszenia w chuście dla Ciebie i Twojego dziecka,
– poznasz prawidłową pozycję dziecka w chuście zgodną z rozwojem jego kręgosłupa i układu ruchu w pierwszym roku życia oraz inne zasady poprawnego noszenia,
– pomożemy Ci wybrać chustę odpowiednią do Twoich potrzeb!
– omówimy inne zagadnienia związane z noszeniem w chuście: dowiesz się m.in.: dlaczego noszenie w nosidłach ergonomicznych miękkich z szerokim panelem jest wskazane dla dzieci samodzielnie siedzących, …itp.

Zakres warsztatów dla początkujących obejmuje naukę 2 podstawowych wiązań z chusty tkanej: kangura i kieszonki (wiązania z przodu). Dla Rodziców dzieci powyżej 5-6 miesiąca polecamy warsztaty dla zaawansowanych, na których będziemy uczyć noszenia  dzieci na plecach. Nauka wiązań z przodu w przypadku dzieci powyżej 5-6 miesiąca jest również uzasadniona, a wręcz wskazana jako baza do nauki wiązań na plecach. Podobnie jak możliwe jest noszenie dziecka na plecach już od momentu, gdy samodzielnie trzyma główkę. W razie wątpliwość, które warsztaty są odpowiednie dla Ciebie i Twojego dziecka koniecznie skontaktuj się z nami – odpowiemy na każde Twoje pytanie!

Czas trwania: 2,5 h
Cena: 60zł/jedna osoba, 90zł/para rodziców

Dlaczego warto wziąć udział w warsztatach ??
Coraz więcej Rodziców pragnie nosić swoje dziecko w chuście. Niemniej jednak chcąc po raz pierwszy zawiązać dziecko czują się niepewnie, a instrukcja zakupiona z chustą to często za mało, by rozwiać ich wątpliwości dotyczące własnych kompetencji w zakresie noszenia. Rodzicom pomoże kontakt z osobą, która już nosiła, wie jak tę wiedzę przekazać, oraz potrafi skorygować błędy. Warsztaty z doradcami upewnią Cię w przekonaniu, że warto nosić swoje dziecko!

Dlaczego dwóch prowadzących odmiennej płci ??
Dwóch prowadzących to więcej indywidualnego czasu poświęconego każdemu uczestnikowi, to więcej czasu by wysłuchać i zaspokoić indywidualne potrzeby każdego Rodzica obecnego na warsztacie. Justyna potrzebna jest Mamom, które w kwestiach macierzyństwa potrafią zaufać tylko innej kobiecie. Andrij pomoże Tatusiom: tym którzy nie do końca potrafią dostrzec siebie w roli noszącego w chuście oraz tym, którzy chcą nosić, ale czują się niepewnie ze względu na panujące w społeczeństwie stereotypy.

Jeżeli czujesz, że warsztaty w grupie nie są dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem zapraszamy na konsultacje indywidualne,  wedle Twoich preferencji, z jednym lub z dwójką doradców.

Zapraszamy państwa do zapoznania się z ofertę Centrum Pestka. Zajmujemy się profesjonalnie psychoterapią w krakowie Psychoterapia kraków. Prowadzimy bardzo różnorodne i ciekawe zajęcia dla dzieci w krakowie takie jak Turlanki-Przytulanki, Mysia Pestka z Mamą, Klub Pestki, Od grzechotki do orkiestry, świat zmysłów oraz wiele innych. Zajęcia dla dzieci prowadzone są przez wykwalifikowany zespół pedagogów. Zajęcia dla dzieci wspomagają rozwój psychiczny oraz zacieśniają więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem