MAMY RELACJE (dzieci 6-24 mc)

To propozycja zajęć zarówno dla mam jak i maluchów.

Zajęcia będą okazją do poznania innych dzieci i ich mam.
Mamy będą miały okazję na poznanie innych kobiet, wymianę doświadczeń, posłuchanie mini wykładów dotyczących rozwoju dziecka i budowaniu relacji w rodzinie. Będzie można pobyć w bezpiecznej dla maluchów przestrzeni, „złapać oddech”, wyrwać się na chwilę z rutyny dnia codziennego.

Małe dzieci to wytrwali zdobywcy nowych doświadczeń sensorycznych – wszystko co stanie im na drodze badają niczym wytrwali naukowcy. Wychodząc naprzeciw ich naturalnym potrzebom powstały zajęcia, na których będziemy wspierać ich naturalny rozwój.
Szczególnie skupimy się na wspieraniu motoryki dużej i małej poprzez różnego rodzaju przeszkody,  tunele i równoważnie oraz materiały o różnorodnej fakturze.
W czasie tych zabaw rozwijają się bodźce czuciowe, np. zmysł równowagi, priopriocepcja – odpowiedzialna za napięcie mięśniowe i zmysł ułożenia ciała względem siebie). Zaangażujemy także zmysł wzroku (różnokolorowe materiały i światła), słuchu (odgłosy zwierząt, ptaków, muzyka) i węchu (trawa, siano, przyprawy i zioła).
W czasie zajęć wykorzystujemy pomoce do profilaktyki zaburzeń integracji sensorycznej.

GRUPA PRZED-PRZEDSZKOLNA
(dzieci 1,5-4 letnie z rodzicami/opiekunami)

Zajęcia w Pestce to czas dziecięcych eksperymentów i doświadczania świata. Czas wspólnej zabawy i nawiązywania pierwszych relacji z innymi dziećmi.

Co robimy w czasie zajęć?

Turlamy się po dywanie, „kąpiemy” się w kasztanach, budujemy lub burzymy  wieże z klocków sięgających prawie do sufitu, wkładamy ręce do galaretki lub kisielu, gnieciemy i rwiemy wielkie arkusze papieru, wskakujemy do piłeczek, bawimy się wielką kolorową chustą, chowamy się w tunelu, tańczymy i skaczemy.

Łapiemy bańki lub kolorowe piórka, przesypujemy, przelewamy, oglądamy obrazki, słuchamy różnych dźwięków (np. szczekania psa, samolotu, pianina, szumu morza…)

Zajęcia wspomagają rozwój psychofizyczny dziecka, budują w dziecku pewność siebie i wiarę we własne możliwości.

Warsztaty przygotowujące do roli przedszkolaka, na zajęciach dzieciom towarzyszy rodzic lub inna ważna dla niego osoba.

Warsztaty rozwojowe dla dzieci, podczas których odkrywać będą świat oraz  przygotowywać się do roli przedszkolaka. Oczywiście wszystko to w atmosferze pełnej ciepła i zrozumienia oraz uwagi poświęcanej każdemu dziecku.

W Pestce świadomie tworzymy sytuacje sprzyjające rozwojowi dziecka. Najważniejszy jest dla nas kontakt z nim – to, jak zwracamy się do dziecka, jak tłumaczymy mu, co dzieje się z nim i w grupie rówieśników, jak zachęcamy do różnego rodzaju doświadczeń.

Rozwojowi służy także aranżacja przestrzeni i proponowane pomoce (np. piaskownica z ziarnami do przesypywania, ciasto do ugniatania, klocki z dużych pudełek, różnego rodzaju instrumenty).

W Pestce dzieci zdobywają umiejętność radzenia sobie z różnymi sytuacjami społecznymi (czekanie na swoją kolejkę, chęć zabawy tą samą zabawką co inne dziecko, zadbanie o swoje prawa w sytuacji nacisku przez inne dzieci, umiejętność zwracania się do osoby prowadzącej zajęcia, rozstanie z rodzicem).

W spotkaniach jest wiele okazji do nazywania emocji i uczuć oraz do prób radzenia sobie z nimi. Dzieci przez cały czas – będąc w grupie i obserwując inne dzieci – uczą się zachowań społecznych, stają się coraz bardziej samodzielne i niezależne.

WOLNE ZABAWY(dzieci 2-4 letnie z rodzicami/opiekunami)

Jeśli Twoje dziecko potrzebuje swobodnej zabawy z innymi dziećmi zapraszamy do pokoju z zabawkami.
Jest tu dużo ekologicznych zabawek, których dzieci zazwyczaj nie mają w domach (bo są za duże, nietypowe, nie ma sensu ich kupować do domu).  Mamy też zabawki związane ze wspieraniem rozwoju sensorycznego dzieci (profilaktyka zaburzeń integracji sensorycznej).
Na tych zajęciach nie ma narzuconej dzieciom aktywności. Zajęcia w Pokoju z Zabawkami proponujemy maluchom, które potrzebują już swobodnej zabawy i kontaktu z innymi dziećmi, nie są jednak gotowe lub dopiero się przymierzają do rozstania z rodzicem. W czasie zajęć w w Pokoju z Zabawkami rodzice/opiekunowie mogą być przez cały czas na sali lub mogą podejmować pierwsze próby wyjścia na korytarz. Robicie to w tempie odpowiednim dla każdego dziecka.  Ciocia prowadząca zajęcia wspiera dzieci w samodzielności i zaprasza do wspólnej aktywności.

ZAJĘCIA UMUZYKALNIAJĄCE „GORDONKI”  (dzieci 0-18 miesięcy i 18-36 miesięcy)

Zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku od 0 do 4 roku życia i ich opiekunów.
W czasie zajęć możesz:
– mądrze a równocześnie radośnie i zabawnie spędzić czas ze swoim dzieckiem,
– wspomóc wszechstronny rozwój dziecka – badania naukowe dowodzą, że jak najwcześniejsze kontakty dziecka z różnymi gatunkami muzyki ułatwiają późniejszą naukę, zwłaszcza języków obcych i matematyki,
– pomóc dziecku w radzeniu sobie z emocjami, uczyć je umiejętności wyciszenia i relaksacji,
– dać szansę swojemu dziecku na kontakt z innymi maluchami i mieć możliwość obserwowania i wspomagania dziecka w nabywaniu kompetencji społecznych ( edukacja przedprzedszkolna) ,
– stosunkowo wcześnie zdiagnozować zdolności muzyczno – ruchowe dziecka.

ASERTYWNOŚĆ PRZEZ ZABAWĘ (grupa przedszkolna i wczesnoszkolna)

Zapraszamy serdecznie dzieci przedszkolne na zajęcia „Asertywność przez zabawę”, które mają na celu rozwijać umiejętności interpersonalne i emocjonalne dzieci oraz pomóc im odnaleźć się w grupie rówieśniczej. Warsztaty skierowane są do dzieci nieśmiałych, które mają trudność w zaangażowaniu się w zabawę lub tych z nieco zbyt dużą dawką energii mających problem z przestrzeganiem zasad w grupie.

Program spotkań nastawiony jest głównie na zwiększanie umiejętności interpersonalnych i emocjonalnych maluchów oraz będzie na bieżąco dostosowany do indywidualnych potrzeb całej grupy i każdego dziecka z osobna.

„Asertywność przez zabawę” obejmuje 10 spotkań. 
Istnieje też możliwość umówienia się dodatkowo na konsultację z rodzicem.

Zapraszamy państwa do zapoznania się z ofertę Centrum Pestka. Zajmujemy się profesjonalnie psychoterapią w krakowie Psychoterapia kraków. Prowadzimy bardzo różnorodne i ciekawe zajęcia dla dzieci w krakowie takie jak Turlanki-Przytulanki, Mysia Pestka z Mamą, Klub Pestki, Od grzechotki do orkiestry, świat zmysłów oraz wiele innych. Zajęcia dla dzieci prowadzone są przez wykwalifikowany zespół pedagogów. Zajęcia dla dzieci wspomagają rozwój psychiczny oraz zacieśniają więź pomiędzy rodzicem a dzieckiem